piątek, 17 kwietnia 2015

Karol Kurpiński

Karol Kurpiński
                                                 

Był jedną z pierwszoplanowych postaci życia muzycznego Warszawy i kraju pierwszej połowy XIX wieku. Kompozytor, dyrygent, pedagog, publicysta i dyrektor sceny operowej Teatru Narodowego (dziś: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie).    
Urodził się w 1785 roku we Włoszakowicach k. Leszna Wielkopolskiego, w istniejącym do dziś domu.    
6 marca został ochrzczony w miejscowym kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy, gdzie jego ojciec, Marcin, był organistą. Tu też pobierał pierwsze lekcje muzyki od ojca, prawdopodobnie na do dziś czynnych organach projektu i wykonawstwa Michała Englera z Wrocławia, pochodzących z 1750 roku.    
Mając 12 lat udał się do Sarnowy koło Rawicza, gdzie brat matki, ks. Karol Wański, był proboszczem. Pomimo młodego wieku przejął tam funkcję organisty, nabywając samodzielnej praktyki muzycznej.    
W 1800 roku wyjechał na dwór hrabiego Franciszka Polanowskiego do Moszkowa koło Lwowa, gdzie został zaangażowany jako skrzypek do dworskiej orkiestry. Tam samouctwem zdobył imponującą praktyczną wiedzę o muzyce.      
W 1810 roku przybył do Warszawy, gdzie rozpoczęła się jego kariera i gdzie pozostał do końca życia. Początkowo był II dyrygentem orkiestry operowej, zatrudnionym przez dyrektora Józefa Elsnera.    
Jako kompozytor skoncentrował się głównie na twórczości wokalnej: operowej i pieśniarskiej. Jest najważniejszym przedstawicielem polskiej twórczości operowej doby przedmoniuszkowskiej. Skomponował muzykę do 24 dzieł scenicznych oraz 4 balety, w tym pierwszy balet narodowy „Wesele krakowskie w Ojcowie” (1823).      
Duże znaczenie mają pieśni Kurpińskiego, zwłaszcza z okresu powstania listopadowego, ze słynną „Warszawianką” na czele - najpopularniejszą polską pieśnią patriotyczną XIX wieku.      
Przez 16 lat (1824 - 1840) był samodzielnym dyrektorem Opery Teatru Narodowego. Za jego kadencji wybudowany został słynny gmach Teatru Wielkiego projektu Antonia Corazziego.      
Jako organizator życia muzycznego i pedagog położył wielkie zasługi dla polskiej kultury muzycznej, redagując między innymi pierwsze polskie czasopismo muzyczne „Tygodnik Muzyczny” (1820-1821), kierowane tak do muzyków zawodowych, jak i w ogóle miłośników muzyki.      Zrewolucjonizował organizację sceny operowej wprowadzając zasadę dubletów. W latach 30. XIX wieku zorganizował Szkołę Śpiewu przy Teatrze Wielkim. Pisał też podręczniki do nauki muzyki.       Zmarł 18 września 1857 w Warszawie w domu przy ulicy Żelaznej.      
Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Andrzej Krzycki





Herb Andrzeja Krzyckiego

Andrzej Krzycki urodził się 7 lipca 1482 w Krzycku. Był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski, sekretarzem królowej Bony, politykiem, mecenasem sztuki, poetą staropolskim piszącym w języku łacińskim, humanistą, od 1516 roku sekretarzem króla Zygmunta I Starego.


Będąc kilkuletnim dzieckiem Andrzej Krzycki stracił matkę, niedługo potem zmarł mu ojciec. Wychowaniem chłopca zajął się jego starszy brat Mikołaj.Szesnastoletni Andrzej Krzycki znał biegle łacinę i żywo interesował się literaturą.Dzięki pomocy wuja, którym był biskup Piotr Tomicki, zdobył wykształcenie studiując pod kierunkiem wybitnych humanistów na uniwersytecie w Bolonii. Powrócił do Polski ok. 1501 r. Rozpoczął karierę w hierarchii kościelnej i w 1512 r. został sekretarzem Barbary, żony Zygmunta I. Po jej śmierci stał się sekretarzem królewskim. Jego autorstwa są inskrypcje na tablicach i fryzie Kaplicy Zygmuntowskiej. Objął stanowisko biskupa przemyskiego (i mieszkał w pałacu biskupim w Krośnie), później płockiego, by wreszcie zostać arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem. Oprócz poezji, którą wykorzystywał także do własnych celów osobistych i politycznych, pisał także łacińską prozą.Uważa się go za jednego z najwybitniejszych humanistów swojej epoki.Andrzej Krzycki jest autorem najstarszego polskiego pisma polemicznego podejmującego walkę z reformacją Lutra pt. "Encomium Lutheri" (łac. "Pochwała Lutra"). Dzieło stara się ośmieszyć Lutra i postulaty reformacji, zarzuca reformatorom burzenie porządku społecznego i wzywa króla do walki z heretykami. Pochowany w Katedrze Gnieźnieńskiej w Kaplicy Dzierzgowskiego. Jego nagrobek wykonany jest z czerwonego węgierskiego marmuru i otoczony jest wizerunkiem Madonny wykonany z piaskowca. Postać Krzyckiego pojawia się w serialu Królowa Bona, gdzie w jego rolę wcielił się Wiktor Sadecki.W 2010 roku utworzono Nagrodę im. Andrzeja Krzyckiego dla młodych poetów na debiut książkowy.

Kościół im. Św. Trójcy


Parafia Świętej Trójcy we Włoszakowicach – rzymskokatolicka parafia we Włoszakowicach, należy do dekanatu przemęckiego. Powstała w XII wieku. Mieści się przy ulicy Kurińskiego.

Jest to późnorenesansowy, jednonawowy kościół wzniesiony w latach 1640-43 z fundacji Krzysztofa Opalińskiego, wojewody poznańskiego, na miejscu poprzedniej świątyni. Wyposażenie kościoła to między innymi: wczesnobarokowy ołtarz główny z 1643 r. ,który zaprojektował  krakowski rzeźbiarz Sebastian Sala, .barokowe trzy boczne ołtarze, ambona, chrzcielnica i konfesjonał. Jest budowlą jednonawową z węższym prezbiterium i dwoma wieżami, wyraźnie wysuniętymi przed lico fasady. Dwie kwadratowe kaplice przy nawie tworzą rodzaj transeptu; do kaplicy południowej przylega zakrystia z lożą na piętrze. Wnętrza przykrywają sklepienia kolebkowe z lunetami, ozdobione polichromią z lat 1960-62. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się siedemnastowieczny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII w. w srebrnej sukience i koronie z 1695 r. Świątynię otacza stary mur z barokową bramką.
  Organy kościelne pochodzą z połowy XVIII w. i uchodzą za najstarsze w Wielkopolsce. W kościele został ochrzczony, a także uczył się gry na organach u boku swego ojca organisty późniejszy kompozytor, dyrygent i dyrektor opery włoskiej, pedagog Karol Kurpiński. Na ścianie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca Karola Kurpińskiego.



Kościół Św. Trójcy, ok.1905 rok



Wnętrze kościoła

Pałac Trójkątny


Pałac myśliwski we Włoszakowicach wzniesiono w latach 1749-1752 na planie trójkąta, bardzo mocno związanego z symboliką masońską. Trójkąt jest symbolem siły, piękna i mądrości Boga, kamienia węgielnego wolnomularskiej świątyni, trzech stopni duchowego rozwoju człowieka, słusznej mowy, myślenia i działania oraz narodzin, dojrzałości i śmierci. Aby wzmocnić symbolikę budowli, umieszczono ją na pięciokątnej wyspie, nawiązującej kształtem do symbolu pentagramu, prastarego znaku magicznego używanego od starożytności do dzisiaj.
Obecnie gospodarzem pałacu jest Urząd Gminy Włoszakowice. Warto zajrzeć do wnętrza - tuż za progiem rezydencji Sułkowskich znajduje się trójkątna sala imponujących rozmiarów z zachowaną zabytkową dekoracją architektoniczną.

Pałac,ok. 1880 r.

Wprowadzenie

Na tym blogu można znaleźć różne informacje o naszym regionie. Wieś gminna położona 17 km na południowy zachód od Leszna, na południowo-wschodnim krańcu Przemęckiego Parku Krajobrazowego w sąsiedztwie dużego kompleksu leśnego. Nasz region jest bogaty w zabytki i historię. Postaramy się pokazać i opisać wszystko co najciekawsze w naszej gminie. Zapraszamy na zwiedzanie naszych okolic !



Autorki bloga to :
Anna Frankowska
Sandra Miara 
Marta Bura
Zuzanna Grześkowiak